Lubomír Bocheza - UNIMONT - Kroměříž, Zlín - Stropní vytápění, Podlahové vytápění, Stěnové vytápění, Tepelná čerpadla

alternativní vytápění domů, úsporné, ekonomické, spolehlivé, tepelná čerpadla, projekce, podlahové vytápění, stěnové vytápění, podlahové konvektory, tepelná čerpadla, kroměříž, zlín

Stropní vytápění
Podlahové vytápění
Stěnové vytápění
Tepelná čerpadla

Stropní vytápění a chlazení

 Převážnou většinu dne trávíme v budovách a technicky vybavených kancelářích, v nichž se v poslední době zvyšují v letním období požadavky na klimatizaci. Navrhovaná klimatizace přitom musí vyhovovat individuálním potřebám člověka.

Velké objemy vzduchu při konvekčním způsobu chlazení sice snižují prostorovou teplotu, ale jsou zároveň těžko kontrolovatelné a často způsobují nepříjemný pocit průvanu.

Chladící systém musí splňovat tři požadavky:

Popis systému

VÝHODY

Konstrukce

Variabilní systém:

Odolnost proti tlaku kontrolovaná před expedicí

Vysoká kvalita systému = vysoká provozní bezpečnost

Pružné přestavby a nebo změny prostorů.

Snížení stavebních nákladů

Pohodlí

TECHNICKÝ PRINCIP

Podobně jako krevní cévy v lidském těle obsahuje chladící a tepelný registr trubky UNITOP . Trubkami proudí voda, která velmi rovnoměrně ochlazuje, případně vytápí prostor. Takto vytvořené prostorové klima je velmi příjemné a zdravé, protože nedochází k citelnému pohybu vzduch a nevzniká rozvíření částeček prachu. Výkon chladícího stropu se určuje rozdílem mezi provozní teplotou prostoru a průměrnou teplotou povrchu stropu. To znamená, že čím vyšší je rozdíl, tím vyšší je chladící výkon. Universa Unitop se dá na základě malého rozměru trubek (průměr 8 mm) umístit těsně pod povrch stropu. Tento systém se dá provozovat s teplotami vody, které se nacházejí blízko požadované teploty prostoru. Alternativní zdroje energie, anebo také volné chlazení prostřednictvím vnějšího vzduchu stačí po dlouhé období roku k udržení pohodlí. To šetří náklady na energii a přírodní zdroje. Současně se zlepší pohodlí v porovnání s jinými systémy, protože systém UNIVERSA UNITOP reaguje velmi rychle na změnu zátěže. Velká tepelná setrvačnost, která se projevuje také i u podlahového vytápění, se zkracuje z důvodu nižší hmotnosti stavebních dílů nad chladícím stropem.

OBLAST POUŽITÍ

Oblast použití stropního chlazení byla po dlouhá léta jen v omezené míře. Avšak s postupným vývojem chladících systémů a nových výrobních technologii je dnes možné, aby se v každém, i nízkém kancelářském prostoru tato technika nainstalovala. S trubkou umístěnou do sádrokartonové desky je technicky nenáročné namontovat chladící systém ke stropu prostřednictvím závěsného zařízení a připojit na přívody. Dále existuje možnost naplánovat takzvané chladící pásy, pro chlazení ve vybraných oblastech prostoru.

Systémy stropního chlazení se instalují přednostně v kancelářských prostorech s vysokými nároky na pohodlí. Zvlášť vhodné objekty pro instalaci stropního chlazení jsou ty, které mají vyšší tepelnou zátěž. V takovýchto objektech je nemožné pohodlně zvládat chlazení jednoduchým větráním pomocí oken, s ohledem na kvalitu a rychlost vzduchu v prostoru, které je třeba dodržet. Dále je možné dosáhnout nízkou hladinu hluku v místnosti.

Další oblasti použití jsou pracovní prostory v oblasti zdravotnictví, provoz s převážně sedavou činností a vysokými požadavky na klimatické podmínky, obchodní domy a odbavovací prostory na letištích. Zkrátka všechny oblasti, kde se vyskytují vysoké tepelné zátěže anebo , kde existují vysoké nároky na pohodlí.

CHLADÍCÍ PLOCHY

Stropní chlazení chladí nejprve stěny, podlahu jakož i osoby a předměty, které jsou ozářené. Přesto působí sálavé chlazení vždy přímo, to znamená, bez přerušujícího média (např. vzduch). Ten se ochladí až později, odrazem předmětů a osob. Neexistuje prakticky žádné omezení sálání chladících ploch.

VĚTRÁNÍ

Stropní chlazení UNIVERSA nechladí místnost prostřednictvím vzduchu, ale odvádí teplo prostřednictvím chladící vody z prostoru. Proto by se mělo počítat u stropním chlazení s konvenčním větráním, buď pomocí větrání okny, anebo, aby nebylo nepříznivě ovlivněno pohodlí průvanem, nucené větrání, které se postará o konstantní zásobování prostorů čerstvým vzduchem. Nucené větrání se musí soustředit jen na odvod "špatného vzduchu", jako jsou bakterie, CO2, apod. z prostoru a už ne na odvod tepla. Větrání způsobuje to, co dobře známe, průvan. Mnohem účinnější je odvedení tepla prostřednictvím vody. Při chlazení v prostoru je ale třeba dbát v podstatě na to, aby rychlost vzduchu v prostoru nebyla víc než 0,2 m/s. Jinak se nedostaví požadované prostorové klima. Nemělo by se zapomenout, že budova, kterou je třeba větrat, je větraná i nepřímo, např. spárami oken nebo dveří.

KE STAŽENÍ

O firměČinnosti a službyPředběžná nabídkaCeníkyProjekceReferenceKontakt

Lubomír Bocheza - UNIMONT | Projekce a realizace alternativních topných systémů
bocheza.cz | unimont@seznam.cz | Trávník 8, 76701 Kroměříž | mob. 606 723 590
Nabízíme: alternativní vytápění domů, úsporné, ekonomické, spolehlivé, tepelná čerpadla, projekce, podlahové vytápění, stěnové vytápění, podlahové konvektory, tepelná čerpadla, Kroměříž, Zlín, Hulín, Otrokovice, Holešov, Kojetín, Napajedla.